Cari Açık Beklentileri Aşarken İşsizlik, Sanayi Üretimle Birlikte Geriledi

TÜİK ve TCMB’den önemli verileri haftaya başlarken, TÜİK’in açıkladığı işsizlik oranında görülen ufak gerilemeye aylık bazda sanayi üretim de eşlik etti. TCMB’nin açıkladığı ödemeler dengesinde cari açık aylık olarak beklentilerin üzerinde artarken, net hata noksanda geçen ay görülen yükseliş bir miktar geriledi.

İşsizlik oranı Temmuz ayında geriledi.

TÜİK verilerine göre, 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı 2023 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre 38 bin kişi azalarak 3 milyon 291 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 0,2 puan azalarak %9,4 seviyesinde gerçekleşti. İşsizlik oranı erkeklerde %7,6 iken kadınlarda %12,9 olarak tahmin edildi.

Mevsim etkisinden arındırılmış istihdam oranı %48,4 olurken, işgücüne katılma oranı %53,4 olarak gerçekleşti.

Genç nüfusta mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranı %18,0 oldu. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış haftalık ortalama fiili çalışma süresi 44,5 saat, atıl işgücü oranı %22,7 oldu.

Sanayi üretimi aylık %0,4 azalırken, yıllık bazda %7,4 arttı.

Sanayi üretimi Temmuz ayında aylık %0,4 azalırken, yıllık bazda %7,4 yükseliş kaydetti. Foreks Haber anketinde beklenti sanayi üretiminin aylık bazda %0,5 düşüş kaydedeceği, yıllık bazda ise %5,6 artacağı yönündeydi.

Cari işlemler hesabı Temmuz’da beklentilerin üzerinde açık verdi.

Temmuz ayında cari işlemler hesabı 5 milyar 466 milyon dolar açık verdi. Foreks Haber anketinde beklenti 4,45 milyar dolar açık verileceği yönünde oluşmuştu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) tarafından yapılan açıklamaya göre, altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı ise 717 milyon dolar fazla verdi.

Ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığı 10 milyar 477 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Net hata ve noksan kalemi (siyah) Temmuz ayında 4 milyar 413 milyon dolar fazla verirken, yılın ilk 7 ayında 711 milyon dolar açık verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x